0   1   2   3   4   5   6   7   8   9   A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z  
aMuza FunCLUB
Jeżeli lubisz muzykę tworzoną przez ten zespół
Poznawaj osoby, które słuchają tej samej Muzy co Ty!
Dark Funeral
+++1993+++

Wszystko zaczyna się wówczas, gdy wszechmocni gitarzyści Lord Ahriman i Blackmoon (David Parland) powołują do życia machinę wojny znaną nam jako DARK FUNERAL. Niedługo potem zostają zasileni przez bębniarza Draugena i śpiewającego basistę Themgorotha.

+++1994+++

W styczniu zostaje nagrany w studio należącym do Dana Swanö legendarny, wydany własnym kosztem i opatrzony tym samym tytułem mini-cd. Nie poprzedzony żadnymi zapowiedziami zostaje opublikowany 4 maja. W tym samym dniu odbywa się także pierwszy występ na żywo grupy, mający miejsce w Luse Lottes Pub w stolicy Norwegii – w Oslo. Po sesji nagraniowej, skład zespołu opuszcza perkusista Draugen, którego zastępuje Equimanthorn.

+++1995+++

Zespół podpisuje kontrakt z wytwórnią No Fashion Records, który okazuje się wprawdzie w następnych latach posunięciem niezwykle fatalnym w skutkach, lecz nie wiedząc jeszcze o tym przygotowuje utwory na debiutancki, długogrający album. Po marnych próbach nagrania „The Secrets Of The Black Arts” w Uni Sound Studios (ponownie z Danem Swanö) zespół podejmuje decyzję o przeniesieniu się do Abyss Studio i powtórnym zarejestrowaniu całego materiału. Już w trakcie sesji powstaje nowy utwór zatytułowany „When Angels Forever Die”, który tym samym powiększa listę kompozycji. Dzięki inżynierowi dźwięku w osobie Petera Tägtgrena (Hypocrisy) zespół uzyskuje taki właśnie efekt produkcji, jaki zamierzał osiągnąć. Krótko potem DARK FUNERAL gra swój pierwszy festiwalowy koncert w ramach Under The Black Sun I w Berlinie. Kilka tygodni wcześniej do zespołu dołącza Emperor Magus Caligula, zostając jego wokalistą oraz stałym członkiem. Grupa kręci także swoje pierwsze video do utworu „The Secrets Of The Black Arts”, prezentowane na wszystkich kanałach muzycznych świata.

+++1996+++

28 stycznia rzesze wielbicieli doczekują się premiery debiutanckiego, długogrającego albumu „The Secrets Of The Black Arts”, wydanego wkrótce także dzięki umowom licencyjnym z Metal Blade (Ameryka Północna) oraz Mystic Production (Polska). Pojawiają się niestety poważne problemy składowe, gdyż po odejściu wokalisty Themgorotha i perkusisty Equimanthorna decyzję o opuszczeniu zespołu podejmuje także jego współzałożyciel Blackmoon. Na szczęście straty te rekompensuje zasilenie szeregów formacji przez nowych członków, którymi zostają Alzazmon (perkusja), Typhos (gitara) i Emperor Magus Caligula (wokal/ bas). Wraz z dojściem Caliguli (który dał się już poznać wcześniej wielu jako Masse Bromberg, oryginalny wokalista Hypocrisy), DARK FUNERAL osiąga nowy poziom brutalności i intensywności. Zespół odbywa europejską trasę „The Satanic War Tour” w towarzystwie Necromass. Także w 1996 r. skład Emperor Magus Caligula, Lord Ahriman, Alzazmon i Typhos dokonuje rejestracji własnych i nieświęcie brzmiących wersji sztandarowych hymnów BATHORY „Call From The Grave” oraz „Equimanthorn” z przeznaczeniem na album kompilacyjny „In Conspiracy With Satan”, będącym hołdem dla tegoż zespołu (oba kapitalnie wykonane covery pojawiają się również później na zremasterowanej reedycji legendarnego debiutanckiego materiału, wydanego tym razem pod tytułem „In The Sign...”).

+++1997+++

Druga część trasy Satanic War Tour odbywa się przy wsparciu Ancient i Bal Sagoth. Oprócz tego Dark Funeral gra także swój pierwszy koncert na kontynencie amerykańskim w ramach występu na Expo Of The Extreme Festival w Chicago, gdzie po totalnie bezczeszczącym zachwyconą amerykańską publiczność show z użyciem dekoracji w postaci ponabijanych na odwrócone krzyże świńskich łbów, nie zapominając o umazanymi świńską krwią muzykami, Emperor Magus Caligula zakończył występ pokazem plucia ogniem. Grupa wyrusza również stamtąd na „The American Crusade Tour”, podczas którego rolę supportu pełni Usurper. Pierwotnie udział w tournee zapowiedziały także Acheron i Deströyer 666, jednakże w związku z wieloma komplikacjami oba zespoły odwołały swoje występy. We wrześniu obieżyświaty powracają do Abyss w celu nagrania „Vobiscum Satanas”. Ultra surowy i hiperszybki materiał stworzony przez nieświęty duet Ahriman/ Caligula pozwala przekonać nawet najbardziej zagorzałych sceptyków, dzięki czemu DARK FUNERAL przebija się do czołówki szwedzkiego black metalu, stając m. in. w jednym szeregu z Marduk.

+++1998+++

Na potrzeby trasy „The Ineffable Kings Of Darkness” z udziałem Enthroned i Liar Of Golgotha zespół zasila basista sesyjny Dominion. Grupa pojawia się także z występem na drugim ważnym w swojej karierze koncercie festiwalowym – szwedzkim Hultsfreds Festival. Po występie tym ze składu zostaje wykopany Typhos, Dominion zaś (będący oficjalnie gitarzystą) przejmuje jego działkę, przez co Caligula oprócz partii wokalnych skupia się także na gitarze basowej. Przed wyruszeniem na trasę „Bleed For Satan Tour” z udziałem Cannibal Corpse i Infernäl Mäjesty zespół opuszcza bębniarz Alzazmon, do składu dołącza natomiast długoletni przyjaciel formacji Gaahnfaust, który zresztą w 1996 r. gościł już krótko w jej szeregach.

+++1999+++

DARK FUNERAL ponownie udaje się za ocean, tym razem na mini-tour „Black Plague Across The West”, podczas którego po raz pierwszy poprzez swoje występy sieje totalne zniszczenie w Meksyku, potem obraca zaś w gruzy Kalifornię. Następnie wyrusza na swoje najdłuższe do tej pory i okazujące się sporym sukcesem europejskie tournee „The Satanic Inquisition” u boku Dimmu Borgir.

+++2000+++

Wraz z producentem Tommym Tägtgrenem, bratem Petera, grupa nagrywa w Abyss Studio B Ep-kę „Teach The Children To Worship Satan” (zawierającą jeden nowy utwór „In Apprentice Of Satan” oraz covery takich wykonawców jak Slayer, Mayhem, Sodom i King Diamond). DARK FUNERAL dołącza także do trasy No Mercy Festivals z udziałem Deicide, Immortal i Cannibal Corpse. Po odejściu Gaahnfausta jako stały członek do grupy dołącza perkusista Matte Modin (Defleshed), który swój chrzest bojowy przechodzi podczas występu formacji na With Full Force Festival. Wraz z dojściem Matte DARK FUNERAL staje się jeszcze silniejszy i bardziej zwarty. Do listy najpotężniejszych koncertów dochodzi występ w ramach tegorocznego Wacken Open Air; nawet napotykające przeszkody tournee po Kanadzie i USA uwieńczone zostaje sukcesem. Dominion i Caligula skupiają się w międzyczasie na pracy nad swoim ubocznym projektem, nazwanym dzięki sprytnemu połączeniu ich pseudonimów Dominion Caligula, podczas gdy Lord Ahriman, wraz z muzykami Acheron, Incantation oraz Electric Hellfire Club powołuje do życia Wolfen Society. W związku z prośbami dotyczącymi debiutanckiej Ep-ki, DARK FUNERAL decyduje się na wznowienie tegoż materiału z nową okładką i niepublikowanymi dotychczas zdjęciami, udzielając w ten sposób swoim fanom prawdziwej lekcji historii zespołu.

+++2001+++

Na przełomie stycznia i lutego band ponownie wkracza do Abyss Studio w celu nagrania swojego trzeciego (i długo oczekiwanego) długogrającego albumu. Nowa płyta opatrzona zostaje tytułem „Diabolis Interium”. Z pomocą producenta Petera Tägtgrena oraz asystenta technicznego w osobie Larsa Szöke, DARK FUNERAL tworzy prawdziwy majstersztyk, uznany nie tylko za najlepszy produkt w dotychczasowej karierze, lecz także i za prawdziwy kamień milowy dla rozwoju black metalu w przyszłości. Oprócz tradycyjnie szybkich kompozycji, DARK FUNERAL pokazuje również i nieco inne oblicze, objawiające się chociażby poprzez wolniejszy w stosunku do pozostałych utwór „Goddess Of Sodomy”. Na liście pojawia się też nagrana ponownie i znana już z ostatniej Ep-ki kompozycja „An Apprentice Of Satan”. Innymi mocnymi punktami programu krążka są „Armageddon Final Comes” oraz niezwykle brutalny otwieracz w postaci „The Arrival Of Satan’s Empire” (niewątpliwy klejnot w całym katalogu DARK FUNERAL). „Diabolis Interium” zostaje dzięki temu uznany za absolutny MUS nie tylko dla fanatyków black metalu, ale także i dla wszystkich kolekcjonerów dzieł muzycznej ekstremy!

W związku z pozytywnym odzewem na „Diabolis Interium” ze strony publiki i prasy, DARK FUNERAL podejmuje szeroko zakrojone działania, służące bezproblemowemu zaopatrzeniu się w ich muzykę na całym świecie, czego wypadkową stają się podpisane umowy licencyjne z dystrybutorami muzyki metalowej w Japonii (Soundholic Co. Ltd), Brazylii (Hellion Records), Polsce (Mystic Production), Rumunii (Rocris Disc), Bułgarii (Rocris Disc), Tajlandii (S. Stack Co. Ltd), Rosji (Irond Records Ltd), na Tajwanie, w Hong Kongu i w Chinach (Magnus Music). Dzięki wyjątkowo entuzjastycznemu odzewowi na album w Brazylii, gdzie wydawcą została firma Hellion Records, inna wytwórnia z tegoż kraju – Somber Records, podejmuje się wydania na licencji całego back-katalogu zespołu.

W czasie gdy „Diabolis Interium” podbija ulice, DARK FUNERAL po raz kolejny wyrusza na trasę. Pierwszy szlak bojowy przebiega przez Europę, gdzie band koncertuje przy wsparciu Tidfall (NO), Anorexia Nervosa (FRA) i Ragnarok (NO). Na niniejsze tournee jako basista zostaje zabrany Mikael Hedlund (Hypocrisy). Po występach tych Mikael musi poświęcić się jednak obowiązkom w swoim czołowym zespole. DARK FUNERAL werbuje wówczas w swoje szeregi Richarda Cabezę, który doskonale wypełnia w ten sposób lukę jako basista sesyjny. Zespół koncertuje również w USA, towarzysząc na trasie swoim długoletnim przyjaciołom z Cannibal Corpse. Dzięki „Diabolis Interium” szwedzka stacja radiowa ROCKET 95.3 FM przyznaje DARK FUNERAL zwycięstwo w kategorii „Najlepszy szwedzki zespół hardrockowy”. Innymi kapelami nominowanymi w tej samej kategorii są Breach, Entombed i Arise.

+++2002+++

W październiku 2002 grupa udaje się ze swoją pierwszą wizytą na Daleki Wschód. W skład występów wchodzą sztuki w Japonii, na Tajwanie i w Singapurze. Zespół zostaje w ten sposób pierwszą zachodnią ekstremalną kapelą, grającą koncerty na Tajwanie i w Singapurze. DARK FUNERAL spotyka się z niesłychanie ciepłym przyjęciem azjatyckich tłumów, które rozumieją nie tylko mroczną i tajemniczą muzykę bandu, lecz także istotę i esencję samego zespołu.

29 listopada 2002 DARK FUNERAL i MNW/ No Fashion Records ogłaszają bezzwłocznie brak przedłużenia umowy kontraktowej i zaprzestanie dalszej współpracy z Necropolis Records, odpowiedzialnej za licencję dla „Diabolis Interium” w Ameryce Północnej. Oficjalne wygaśnięcie dealu z Necropolis Records przypieczętowuje oficjalny koniec kooperacji pomiędzy DARK FUNERAL a wyżej wymienioną wytwórnią. Sytuację niniejszą powodują przedłużające się rozważania amerykańskiego wydawcy o ewentualnym kontynuowaniu współpracy z zespołem. DARK FUNERAL puszcza jednak ten incydent w niepamięć, postanawiając pomimo tychże komplikacji nie stać w miejscu, lecz cały czas iść do przodu.

Po azjatyckich występach gitarzysta Dominion odczuwa, że nie jest w stanie w 100 % poświęcić się DARK FUNERAL, dochodząc jednocześnie do wniosku, że w związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja ze stanowiska. Czuje brak motywacji do ciągłego koncertowania z zespołem, co z kolei jest nie fair wobec kapeli, chcąc oprócz tego poszerzać swoje inne muzyczne horyzonty. Oficjalnie rezygnuje dopiero po zakończeniu trasy po Azji, będąc jednak w dalszym ciągu dobrym przyjacielem, wiecznym towarzyszem, a nawet bratem zespołu.

+++2003+++

Po zakończeniu koncertów w Azji grupa rozpoczyna poszukiwania gitarzysty, który mógłby godnie wypełnić wakat Dominiona. Nowym muzykiem zostaje Chaq Mol, znany już z wcześniejszych epizodów w kilku lokalnych grupach, w tym między innymi w dwuosobowym Doom/Black Metalowym projekcie Mordichrist. Oficjalny debiut muzyka na scenicznych deskach ma miejsce podczas koncertu grupy na Wacken Open Air 2003.

Po doskonale przyjętym występie na Wacken Open Air Festival w Niemczech, grupa uderza do Ameryki Południowej na tournee obejmujące swoim zasięgiem Brazylię, Chile i Kolumbię. Trasa ta staje się dla zespołu najbardziej udanym przedsięwzięciem niż cokolwiek innego do tej pory. W trakcie tegoż wypadu band dokonuje zapisu kilku występów celem pozyskania materiału na planowany album koncertowy! W ten sposób, po dokładnej obróbce zarejestrowanego materiału przez inżyniera dźwięku w osobie Erika Lindboma (Hitfire Productions), powstaje płyta „De Profundis Clamavi At Te Domine”.

+++2004+++

DARK FUNERAL rozpoczyna rok od ogłoszenia oficjalnego zerwania stosunków ze swoim wydawcą MNW/ No Fashion Records. Krótko potem grupa podpisuje deal licencyjny z Regain Records na wydanie swojego niezwykłego albumu koncertowego „De Profundis Clamavi Ad Te Domine”. Licencja zostaje rozszerzona także i na inne kraje, dzięki czemu 31 maja 2004 długo oczekiwany album doczekuje się premiery także i w USA, za sprawą amerykańskiego pododdziału Candlelight – Candlelight USA.

W styczniu 2004 zespół koncertuje wraz z Goatwhore (US) i Zyklon (NO) w Japonii, biorąc udział w festiwalu Extreme The Dojo Volume 9. Krótko potem kontynuuje występy, pojawiając się na kilku koncertach w Meksyku. Na wyróżnienie zasługuje także udział w kilku festiwalach: hiszpańskim Piorno Rock (m. in. obok Sepultury, Saxon, Destruction i Lacuna Coil), fińskim Tuska oraz X-Mass. Zespół pojawia się też w roli jednego z headlinerów niemieckiego Party San, szwedzkiego Nordic Rage oraz Gathering Of The Bestial Legions Festival w Los Angeles. Band podbija również Włochy w ramach krótkiego, aczkolwiek obfitującego w niezwykle ekstremalne sztuki mini-tour u boku Defleshed. W grudniu zespół po raz pierwszy występuje w Izraelu, następnie podbija Rosję i Ukrainę w ramach „Black Winter Days Tour”, podczas którego towarzyszą mu Horned Necrocannibals i Icewind Blast.

+++2005+++

20 stycznia DARK FUNERAL podpisuje właściwy kontrakt z rodzimą Regain Records. Zespół skupia się także na tworzeniu materiału na nowy długogrający album, występując w międzyczasie w ramach zorganizowanego przez Metal Mind Productions największego polskiego festiwalu „Metalmania” oraz dołączając krótko potem do No Mercy Tour, odbywającego się m. in. z udziałem Six Feet Under, Nile i Dying Fetus.

23 maja grupa wkracza wreszcie do Dug Out Studios, gdzie przy pomocy producentów w osobach Daniela Bergstranda (m. in. Meshuggah, In Flames, Strapping Young Lad, Behemoth) oraz Orjana Ornkloo (Misery Loves CO.) rozpoczyna pracę nad długo oczekiwanym, długogrającym albumem. Gorączkowe oczekiwanie potęguje także ciekawość, co też DARK FUNERAL zaprezentuje tym razem na swojej czwartej już w ponad dziesięcioletniej karierze płycie. Na potrzeby sesji grupę zasila także basista Gustaf Hielm (ex-Meshuggah).

18 sierpnia nowe dzieło DARK FUNERAL, zatytułowane „Attera Totus Sanctus” zostaje ukończone! Surowy, wściekły i jak zwykle kipiący złem album „Attera Totus Sanctus” pozwala zespołowi dobić do ścisłej czołówki grup spod znaku nieświętego black metalu. Data premiery ustalona zostaje w Europie na 29 października poprzez Regain Records oraz na 29 listopada w USA za sprawą Candlelight. Płyta doczekuje się także premiery w Japonii 21 grudnia dzięki Soundholic Ltd oraz w Brazylii poprzez Hellion Records.

Nie jest częstym zjawiskiem, że black metalowy band podbija listy przebojów, lecz mimo tego 2 listopada 2005 nowy majstersztyk DARK FUNERAL trafia na 35 miejsce listy najlepiej sprzedających się albumów w Szwecji „Top 40” oraz na 3 miejsce najlepiej sprzedających się albumów w kategorii „Heavy Metal”.

+++2006+++
21 lutego DARK FUNERAL rozpoczyna sześciotygodniową europejską trasę „Attera Orbis Terrarum Tour”, aby pokazać siłę wysoko ocenionego albumu studyjnego także poprzez występy na żywo. Trasa okazuje się wielkim sukcesem zespołu. Jako zespoły towarzyszące grupę wspierają Naglfar, Amoral, Endstille i Asmodeus.

+++2007+++

CIĄG DALSZY NASTĄPI...
(zaczerpnięte z oficjalnej strony zespołu Dark Funeral) by Szkiełko :]
teledyski: Dark Funeral
Dark Funeral - Atrum ReginaDARK FUNERAL-SECRETS OF THE BLACK ARTSDark Funeral- 666 Voices Inside
Dark Funeral Attera Totus Sanctus BlurredDark Funeral - Godhate
mp3, lyrics, teledyski, top lista, teledyski, ściągaj, free, Dark Funeral, tłumaczenie piosenki, najlepsze, kolędy, tłumaczenie tekstu, teksty, dzwonki na komórkę, muzyka
szukaj w aMuza.pl
Twoja wyszukiwarka
szukaj znajomych
miasto  
wiek
gatunek muzyki   
 
logowanie
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
co ciekawego?
Lizbona

najpiękniejsze miejsca na końcu Europy
dzwonki mp3
Na stronie znajdują się teksty piosenek oraz tłumaczenia piosenek.
Prawa do tekstów są własnością ich autorów. Tekst udostępniany jest wyłącznie do celów edukacyjnych.
Strony partnerskie: Fotograf, Lizbona, Portugalia, Hotele w Lizbonie, Przewodnik w Lizbonie, Życzenia, Weterynarz Bielany
© amuza.pl 2018