0   1   2   3   4   5   6   7   8   9   A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z  
aMuza >> A >> Abba
aMuza FunCLUB
gennaio - Słuchałem od urodzenia i zawsze będę delektował się niepowtarzalnym brzmieniem ABBY. Mój synek już słucha - ma 2 latka...
Jeżeli lubisz muzykę tworzoną przez ten zespół
Poznawaj osoby, które słuchają tej samej Muzy co Ty!
Abba

Rok założenia 1972
Rok rozwiązania 1982
Pochodzenie Szwecja Sztokholm
Gatunek Pop Disco
Aktywność 1972 - 1982
Wytwórnia płytowa POLAR, Polydor, Philips, Atlantic, Universal, Epic , Vogue , Discomate, RCA, PolyGram, Carnaby, Sunshine
Powiązania Stig Anderson
Ostatni skład
Benny Andersson, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Björn Ulvaeus
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa
ABBA był to szwedzki zespół muzyki pop, który składał się z:

Benny Andersson
Björn Ulvaeus
Anni-Frid Lyngstad
Agnetha Fältskog.
Zespół wszedł na szczyty wielu list przebojów na całym świecie. Jego działalność muzyczna przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych. Nazwa "ABBA" jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion każdego członka zespołu (Agnetha, Benny, Björn, Anni-Frid). Istotnym faktem jest, że Benny ożenił się z Anni-Frid, a Björn ożenił się z Agnethą jednak oba małżeństwa się rozpadły. ABBA jest uważany jako jeden z najlepszych muzycznych zespołów, która zabawiała świat w XX wiek.

ABBA zyskała międzynarodową popularność dzięki chwytliwym utworom z prostymi tekstami. Wraz ze wzrostem ich popularności dostawali co raz więcej propozycji koncertowych, co wiązało się ze wzrostem rzeszy fanów w:

Europie
Australii
Ameryce Północnej.
Podróżowanie stało się sporym problem, szczególnie z powodu Agnethy Fältskog, która bała się latania i dodatkowo nie chciała opuszczać na zbyt długo swoich dzieci. Z tego powodu menadżer zespołu położył spory nacisk na kręcenie teledysków. Zespół kontynuował również wydawanie studyjnych albumów. Wraz ze wzrostem popularności zespołu, małżeństwa członków zespołu (Benny z Fridą i Björn z Agnethą) zostały zaniedbane a relacje pomiędzy członkami zespołu zmieniły się. Efekt jest zauważalny w kompozycji muzyki oraz w twórczych tekstach utworów (szczególnie w singlu One Of Us).

ABBA jest w czołówce zespołów na całym świecie, których płyty najlepiej się sprzedają. Do dzisiaj, w sumie sprzedali około 370 milionów egzemplarzy. Średnio sprzedają od 2 do 4 milionów egzemplarzy rocznie. ABBA jest również pierwszym zespołem muzyki pop w Europie, który osiągnął wielkie sukcesy na listach przebojów w krajach anglojęzycznych:

Wielka Brytania
Stany Zjednoczone
Kanada
RPA
Australia
Nowa Zelandia.
Spis treści [ukryj]
1 Przed ABBĄ (1960-1969)
1.1 Pierwszy wspólny występ na żywo oraz rozpoczęcie "Festfolk"
1.2 Pierwsze Wspólne Nagranie "Hej, Gamle Man"
2 Tworząc Grupę (1970-1973)
2.1 Ich, pierwszy przebój jako ’Björn & Benny, Agnetha & Anni - Frid’
2.2 "Ring Ring"
2.3 Oficjalna Nazwa
3 Przełom (1973-1976)
3.1 Eurowizja
4 Historia
5 Dyskografia
5.1 Albumy studyjne
5.1.1 Ring Ring (1973)
5.1.2 Waterloo (1974)
5.1.3 ABBA (1975)
5.1.4 Arrival (1976)
5.1.5 The Album (1977)
5.1.6 Voulez-Vous (1979)
5.1.7 Super Trouper (1980)
5.1.8 The Visitors (1981)
5.2 Albumy koncertowe
5.2.1 Live (1986)
5.3 Ważniejsze kompilacje
5.4 Single na listach przebojów w poszczególnych krajach
6 Przypisy
7 Linki zewnętrznePrzed ABBĄ (1960-1969) [edytuj]
Benny Andersson (ur. 16 grudnia 1946 r. Szwecja, Sztokholm). Od 1963 roku był członkiem popularnego szwedzkiego zespołu, The Hep Stars muzyki pop i rocka, który wykonywał covery międzynarodowych przebojów. Byli bardzo znani również jako "Szwedzcy Beatlesowie". Benny grał na instrumentach klawiszowych oraz zaczynał pisać oryginalne kompoycje dla jego zespołu, które wiele z nich stały się głównymi przebojami np.

"No Response"
"Sunny Girl"
"Wedding"
"Consolation".
Wszystkie z wymienionych powyżej były numerami 1 w 1966 roku. Benny był również owocującym kompozytorem współpracując z Lasse Berghagen, z którą skomponował jego pierwsze wejście na listę przebojów w Svensktoppen, dzięki utworowi "Sagan om lilla Sofi" ("Historia Małej Zofii") w 1968 roku.

Björn Ulvaeus (ur. 25 kwietnia 1945 r. Szwecja, Gothenburg). Jego kariera muzyczna zaczęła się z momentem skończenia 18 lat (jako piosenkarz i gitarzysta). Björn zaczął pisać teksty utworów dla jego zespołu, The Hootenanny Singers i nawet miał krótką solową karierę obok zespołu. The Hootenanny Singers i The Hep Stars czasami krzyżowały im się drogi i pewnego razu w czerwcu 1966 roku Ulvaeus i Andersson zdecydowali napisać wspólny utwór. Ich pierwszy wspólny utwór to "Isn’t It Easy to Say", która później została nagrana przez The Hep Stars. Stig Anderson był menedżerem zespołu The Hootenanny Singers oraz założycielem Polar Music. Zobaczał on duży potencjał w współpracy i zachęcony przez nich do dalszego komponownia. Oboje również zaczęli czasami grywać z innymi zespołami na scenie aż do 1969. Razem napisali i wyprodukowali sporo przebojów:

"Sextiotal Ljuva" ("wesołe Sześćdziesiątki") nagrany przez Brita Borg i The Hep Stars
"Speleman" ("Skrzypek").
6 lipca 1971 Björn i Agnetha Fältskog wzięli ślub.

Benny napisaj utwór "Hej, Clown" w 1969 na szwedzki finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenka znalazła się na I miejscu, ale ponowne głosowanie wykazało, że utwór trafił na II miejsce. Na tym konkursie, Benny spotkał po raz pierwszy piosenkarkę Anni-Frid Lyngstad, która również uczestniczyła w konkursie. Miesiac później, Benny i Anni-Frid wzięli ślub. Pod koniec lat sześćdziesiątych The Hep Stars i The Hootenanny Singers zaczęły się rozpadać to Benny i Björn rozpoczęli współpracę i w końcu nagrali ich pierwszy wspólny album w 1970, który nazywał się Lycka ("Szczęście"), które zawierało oryginalne kompozycje śpiewane przez nich.

Agnetha Fältskog (ur. 5 kwietnia 1950 r. Szwecja, Jönköping). Nagrała swoją pierwszą płytę, gdy miała 17 lat i wkrótce została zauważona przez krytyków muzyzcznych jako utalentowana piosenkara i autorka tekstów utworów. Główną inspiracją Fältskog w jej wczesnych latach byli piosenkarze jak Francis Connie. Wraz z jej własnymi kompozycjami, nagrała covery zagranicznych przebojów i wykonywała je na tournee we Szwecji. Ułożyła oryginalny utwór, "Försonade" ("Odkupionego"), na Melodifestivalen, gdy miała 17 lat, ale została odrzucona. Podczas występu w telewizji, Agnetha spotkała po raz pierwszy Anni-Frid Lyngstad w styczniu 1968 roku.
Podczas nagrywania specjalnego programu telewizyjnego w maju 1969 roku, Agnetha spotkała Björna. Po owocnej współpracy i przyjaźni, która później zamieniła się w miłość, postanowili wziąć ślub w 1971 roku. Agnetha i Björn w końcu przyłączyli się do każdej innej sesji nagraniowej i wkrótce nawet Benny z Anni-Frid dodali muzyczne tło wokalne do jej albumu, "Som jag är" ("Taka Jestem"). W 1973 roku, Agnetha zagrała główną rolę w oryginalnej szwedzkiej produkcji "Jesus Christ Superstar" jako Maria Magdalena, która przyciągneła życzliwe recenzje. Od 1967 do 1975 wypuściła 5 albumów.

Anni-Frid (Frida) Lyngstad (ur. 15 listopada 1945 r. Norwegia, Ballangen). Śpiewać zaczęłą mając 13 lat. Śpiewała z różnymi tanecznymi zespołami i pracowała głównie w ukieronkowanym, jazzowym stylu kabaretowym. Również założyła jej własny zespoł, Anni-Frid Four. Podczas lata 1967 roku, wygrała narodowy konkurs talentu z utworem, "En ledig dag" ("Z dala od Dnia"), która później została włączona do sładanki EMI, Frida 1967-1972. Pierwszą nagrodą była możliwośc zawarcia kontraktu z EMI oraz wystąpić na żywo w najbardziej popularnym programie telewizyjnym we Szwecji. Ten pierwszy występ w telewizji jak i wiele innych znajduje się w 3,5 godzinnym dokumentalnym filmie pt."Frida - The DVD". Później wypuściła jeszcze kilka singli na EMI, które podświadczyły skuteczność, wieloma przebojami na szwedzkiej liście przebojów. Kiedy Benny Andersson zaczął produkować jej nagrania w 1971 roku, to dostała jej pierwszy numer 1, "Min egen stad" ("Moje Własne Miasto"). Lyngstad jeździła i występowała regularnie na trasach folklorystycznych i wyrobiła swój wygląd w radiu i telewizji już w 1968 roku.
Lyngstad zapoznała się z jej przyszłym mężem w 1969 roku. 1 marca 1969 roku, uczestniczyła w Melodifestivalen, gdzie po raz pierwszy poznała Benny’ego. Kilka tygodni później spotkali się znowu podczas koncertu w południowej Szwecji, wkrótce po tym wzięli ślub. We werześniu 1969 roku, Benny wyprodukował jej singel, "Peter Pan". Singel był pierwszą współpracą pomiędzy Anni-Frid, a Benny’em i Björnem, ponieważ to oni ją napisali. W marcu 1971 roku został wypuszczony jej debiutancki album, "Frida", który wyprodukował Benny i był długo chwalony przez wielu krytyków muzycznuch. Lyngstad od 1969 do 1973 roku prezentowała się w wielu rewiach i kabaretach w Sztokholmie. Po stworzeniu ABBY w 1975 roku, nagrała jeszcze inny udany album, "Frida Ensam", który zawierał oryginalne szwedzkie wykonanie przeboju ABBY, "Fernando", który stał się ogromnym przebojem w Skandynawii zanim angielska wersja została nagrana.


Pierwszy wspólny występ na żywo oraz rozpoczęcie "Festfolk" [edytuj]
Pierwsza próba połączenia ich talentów nastąpiła w kwietniu 1970 roku, kiedy dwie pary pojechały razem na wakacje na Cypr. Zaczęli od śpiewania dla przyjemności na plaży, które skończyło się improwizacją występu na żywo przed żołnierzami Organizacji Narodów Zjednoczonych stacjonujących na wyspie. Benny i Björn w tym czasie nagrali ich pierwszy wspólny album, "Lycka", który został wypuszczony we wrześniu 1970 roku. Anni-Frid i Agnetha dodały muzyczne tło partii wokalnych na kilku nagraniach podczas czerwca. Pomysł z całej pracy był dopiero widoczny, gdy rozpoczęli 1 listopada 1970 roku ich własny sceniczny występ, "Festfolk", który po przedłumaczeniu z szwedzkiego znaczy "Towarzyskie Osoby" i "Zaręczona Para". Pokaz kabaretu przyciągnął pozytywne recenzje. Czwórka wykonała przbój Benny’ego i Björna, "Hej, gamle man" ("Cześć, stary"). Pierwsze nagranie dawało wiarę do wspólnej produkcji oraz numery solo do poszczególnych albumów, ale czwórka nie miała chęci na dalszą, wspólną pracę i wkrótce skoncentrowali się na własnych, indywidualnych projektach.
Pierwsze Wspólne Nagranie "Hej, Gamle Man" [edytuj]
"Hej, Gamle Man"("Cześć, stary") - utwór o starym żołnierzu Armii Zbawienia, stał się pierwszym przebojem całej czwórki (Anni-Frid, Agnethy, Björna i Benny’ego). Nagranie zostało przypisywane Björnowi i Benny’emu, który zdobył 5 miejsce na liście przebojów oraz numer 1 na Svensktoppen, który pozostał tam przez 15 tygodni. W pierwszej połowie 1971 roku czterej artyści dużo pracowali razem. Dodawali partie wokalne do innych nagrań. Agnetha, Björn i Benny poszli razem na tournee w maju, gdy Anni-Frid była na własnym tournee. Częste sesje nagraniowe połączyły całą czwórkę artystów podczas lata.


Tworząc Grupę (1970-1973) [edytuj]
W 1970 roku po wypuszczeniu przez Benny’ego i Björna albumu, "Lycka", dawało wiarę na wydynie dwóch następnych singli, które zostaną wydane we Szwecji, "Det kan ingen doktor hjälpa" ("Żaden doktor nie może pomóc w tym") i "Tänk om jorden vore ung" ("Wyobraź sobie, jeżeli Ziemia była młoda"), ale wyraźnie z więcej wybitnymi partiami wokalnymi przez Fältskog i Lyngstad, które sporządzą umiarkowany sukces. Agnetha wydała swoją czwartą i wkrótce wzięła ślub z Björnem 6 lipca 1971 roku.
Stig Anderson - założyciel i właściciel Polar Music. Był skołonny wtargnąc na rynek międzynarodowy z muzyką Benna i Björna. "Pewnego dnia, jeden z was napisze piosenkę, która stanie się ogólnoświatowym przebojem", przewidział. Stig zachęcił Benny’ego i Björna, by napisali utwór na Melodifestivalen. Po dwóch odrzuconych zgłoszeniach w 1971 roku, w końcu złożyli nowy utwór, "Säg det med en sång" ("Powiedz To Z Piosenką"), który w 1972 roku będzie na konkursie i wybrali przybysza Lena Anderson do wykonania. Utwór zdobył III miejsce, który stał się ogromnym przebojem we Szwecji. Pierwsze znaki obcego sukcesu przyszły przez zaskoczenie jak i singel Benny’ego i Björna, "She’s My Kind of Girl", który został wydany przez przypadek przez Epic Records w Japonii w marcu 1972 roku, dając sukces w postaci dostania się na listę Top 10. W ten sposób, więcej niż dwa single zostały wydane w Japonii, "En Carousel" (pierwsza wersja "Merry-Go-Round") i "Love Has Its Ways" (utwór, który napisali z Koichi Morita).


Ich, pierwszy przebój jako ’Björn & Benny, Agnetha & Anni - Frid’ [edytuj]
"People Need Love" - singel został wydany w czerwcu 1972 roku, w którym zostały zaprezentowane partie wokalne przez kobiety. Stig Anderson wydał to jako singel przypisywany Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Utwór dotarł do 17 miejsca na szwedzkiej liście przebojów, był to wystarczający dowód do przekonania ich, że oni są aktualni. Singel stał się też pierwszym ngraniem, który wszedł na amerykańską listę przebojów. Osiągnał maksymalną pozycję 114 na kasetkowej liście przebojów, a 117 miejsce na światowej liście przebojów singli. Jednka według Stiga Andersona, "People Need Love" mógł być wielkim ameykańskim przebojem, ale mała wytwórnia jak Playboy Records nie miała zasobów dystybucji, by mieć popyt na singel od klientów i radia. Czwórka zdecydowała nagrać ich pierwszy wspólny album i sesje rozpoczęły się 26 września 1972 roku. Anni-Frid i Agnetha podzieliły się prowadzeniem wokalnym w "Nina, Pretty Ballerina". Na tym singlu głosy dwóch kobiet zbiegły się w harmoniach i pierwszy raz dał czwórce pomysł jakości połączonych ich talentów.


"Ring Ring" [edytuj]
W 1973 roku, zespół i ich menedżer zdecydowali spróbować jeszcze raz w Melodifestivalen tym razem z utworem, "Ring Ring". Sesje studia została prowadzone przez Michael B. Tretow, który zaeksperymentował z "Wall Of Sound" - technika produkcji, która stała się całkowicie nowym dźwiękiem ABBY. Benny ułożył angielskie tłumaczenie tekstu utworu przez Neil Sedaka i Phil Cody, a oni myśleli, że to będzie pewny jak śmiercią zwycięzca, ale w Melodifestivalen 10 lutego 1973 roku, ale zajął 3 miejsce, w ten sposób nigdy nie dotarł do międzynarodowego konkursu. Niemniej jednak, wydali swój pierwszy wspólny album, "Ring Ring". Album dobrze sobie radził i singel "Ring Ring" był sporym przebojem w wielu częściach Europy, ale Stig Anderson czuł, że prawdziwy przełom mógłby tylko przyjść z Wielkiej Brytanii albo Stanów Zjednoczonych.


Oficjalna Nazwa [edytuj]
Na początku 1973 roku, Stig Anderson męczył się z nazwą zespołu. Zaczął odnosić się do grupy prywatnie i publicznie jako ABBA. Początkowo, grał na słowach, ponieważ ABBA była też nazwą dobrze znaną z przedsiębiorstwa konserwowania ryb we Szwecji. Jednakże, od konserwowania ryb byli tylko znani we Szwecji, więc Stig uwierzył, że nazwa rozwiązywała zadania na międzynarodowym rynku. Konkurs na znalezienie odpowiedniej nazwy dla grupy zostało powstrzymane przez gazetę Gothenburg. Grupa została sugerowana nazwą z imion "Alibaba" i "Baba", ale w końcu wszystkie zgłoszenia zostały zignorowane i latem zostało ogłoszone, że nazwa "ABBA" jest oficjalna. Później grupa negocjowała z przedsiębiorstwem dla prawa do nazwy. "ABBA" jest akronimem utworzonym od pierwszych liter imienia każdego grupowego członka: Agnetha, Benny, Björn, Anni-Frid). Pierwsza litera B w wersji loga nazwy została odwrócona na promocyjnym materiale zespołu w 1976 roku i stał się zarejestrowanym znakiem towarowym grupy. Pierwszy raz został znaleziony napis "ABBA" na papierze nagraniowym arkuszu sesji ze Studia Metronomu w Sztokholmie, oznacza datę 16 października 1973 roku. To najpierw zostało napisane jako "Björn, Benny, Agnetha & Frida", ale później jest skreślone i napis "ABBA" jest napisany pośrodku dużymi literami.
Oficjalne logo zostało zaprojektowane przez Rune Söderqvist, użyty pierwszy raz na singlu, "Dancing Queen" w sierpniu 1976 roku oraz później na wszystkich oryginalnych płytach zespołu (single i albumy). Pomysł oficjalnego loga został podsunięty przez niemieckiego fotografa Wolfganga Heilemanna na zdjęciu "Dancing Queen" w czasopiśmie dla nastolatków, BRAVO. Na każdym zdjęciu członek zespołu trzyma olbrzymi inicjał litery ich nazwy. Na zdjęciach, które zrobił, Heilemann odkrył, że jeden z ludzi trzyma literę do góry nogami. Zespół długo nad tym dyskutował, ale w końcu spodobał się ten pomysł wszystkim. W 1992 roku, Polygram zmienionym konstrukcję logo do składanki ABBA GOLD, mając różną czcionkę wraz z godłem korony. Nadal, klasyczne logo jest bardziej powszechne, na przykład będąc użytym na oficjalnej stronie internetowej ABBA.


Przełom (1973-1976) [edytuj]

Eurowizja [edytuj]
Na ich pierwszą Eurowizję, ABBA zgłosiła się z utworem "Ring Ring", ale zdołał się zakwalifikować się do konkursu w 1973 roku. Stig Anderson po smutnej dla niego wiadomości, natychmiast zaczął planować utwór na konkurs w 1974 roku.
Benny, Björn i Stig uwierzyli w możliwości użycia Melodifestivalen i Eurowizji jako drogi do biznesu muzycznego, a Andersson, Ulvaeus i Stig jako kompozytorów. Pod koniec 1973 roku, zostali zaproszeni przez szwedzką telewizję do współpracy nad utworem na Eurowizję w 1974 roku. Spośród wielu kompozycji, czwórka wybrała wesoły utwór, "Waterloo". Zespół był wtedy zainspirowany rozwojem glam rock w Anglii. "Waterloo" był utworem w stylu glam rock wyprodukowany z techniką wall of sound proponowanej przez Michaela B. Tretowa.
ABBA wygrała Melodifestivalen 9 lutego 1974 roku


Historia [edytuj]
Zespół utworzyli w 1972 Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Fältskog i Anni-Frid (Frida) Lyngstad stanowiący dwa małżeństwa (A. Fältskog i B. Ulvaeus 1971-1978 oraz A. Lyngstad i B. Andersson 1978-1981). Nazwa zespołu, przyjęta w 1974, stanowi akronim pierwszych liter imion jego członków.

Ważną osobą w historii zespołu był Stig Anderson, przedsiębiorczy menadżer zespołu, architekt jego międzynarodowego sukcesu, a także autor tekstów do niektórych piosenek w początkowym okresie.

ABBA zadebiutowała singlem "People Need Love", który został wydany w czerwcu 1972. Pierwszy wielki przebój tego zespołu to "Waterloo" - tą piosenką grupa zdobyła pierwsze miejsce na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku w Brighton w Wielkiej Brytanii, a w 2005 piosenka została przebojem 50-lecia tego konkursu. Późniejsze przeboje to m.in. "S.O.S.", "Mamma Mia", "Gimme Gimme Gimme (A Man After Midnight)", "Knowing Me, Knowing You", "Take A Chance On Me", "Chiquitita", "Fernando", "I Do, I Do, I Do, I Do, I Do", "Hasta Mañana", "Money, Money, Money", "Thank You For The Music", "The Winner Takes It All" i "One Of Us". Za sztandarowy przebój zespołu uznaje się "Dancing Queen", który jako jedyny singel dotarł do pierwszego miejsca listy przebojów amerykańskiego magazynu muzycznego "Billboard".

W 1976, podczas jedynego pobytu w Polsce, zespół nagrał w TVP program telewizyjny "ABBA w Studio 2" który wyemitowano 13 listopada.

Po rozwodach obu par oraz wskutek coraz mniej zbieżnych interesów zawodowych zespół rozpadł się w 1982.

Ostatnim wspólnie nagranym utworem, jest "The Day Before You Came" z października 1982.

5 lipca 2008 zespół w pełnym składzie spotkał się i pozował wspólnie do zdjęć przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu Mamma Mia! inspirowanego utworami zespołu. Było to pierwsze od ponad dwudziestu lat publiczne spotkanie zespołu.


Dyskografia [edytuj]

Albumy studyjne [edytuj]

Ring Ring (1973) [edytuj]
Ring Ring (3:08)
Another Town, Another Train (3:16)
Disillusion (3:08)
People Need Love (2:51)
I Saw It In The Mirror (2:38)
Nina, Pretty Ballerina (2:54)
Love Isn’t Easy (But It Sure Is Hard Enough) (2:59)
Me And Bobby And Bobby’s Brother (2:54)
He Is Your Brother (3:21)
She’s My Kind Of Girl (2:47)
I Am Just A Girl (3:05)
Rock`n`Roll Band (3:14)
Piosenki bonusowe (wersja z 2001)

Merry - Go - Round (3:30)
Santa Rosa (3:05)
Ring Ring (Bara Du Slog En Signal) (3:15)

Waterloo (1974) [edytuj]
Waterloo (2:44)
Sitting In The Palmtree (3:37)
King Kong Song (3:11)
Hasta Mañana (3:09)
My Mama Said (3:13)
Dance (While The Music Still Goes On) (3:12)
Honey, Honey (2:55)
Watch Out (3:49)
What About Livingstone (2:55)
Gonna Sing You My Lovesong (3:41)
Suzy-Hang-Around (3:10)

ABBA (1975) [edytuj]
Mamma Mia (3:32)
Hey, Hey Helen (3:17)
Tropical Loveland 3:06)
SOS (3:23)
Man In The Middle (3:03)
Bang-A-Boomerang (3:04)
I Do, I Do, I Do, I Do, I Do (3:17)
Rock Me (3:06)
Intermezzo No.1 (3:48)
I’ve Been Waiting For You (3:41)
So Long (3:06)

Arrival (1976) [edytuj]
When I Kissed The Teacher
Dancing Queen
My Love, My Life
Dum Dum Diddle
Knowing Me, Knowing You
Money, Money, Money
That’s Me
Why Did It Have To Be Me
Tiger
Arrival
Piosenki bonusowe

Fernando
Happy Hawaii
La reina de baile
Conociendome conociendote
Fernando (spanish version)

The Album (1977) [edytuj]
Eagle
Take A Chance On Me
One Man, One Woman
The Name Of The Game
Move On
Hole In Your Soul
Thank You For The Music
I Wonder (Departure)
I`m A Marionette

Voulez-Vous (1979) [edytuj]
As Good As New
Voulez-Vous
I Have A Dream
Angeleyes
The King Has Lost His Crown
Does Your Mother Know
If It Wasn`t For The Nights
Chiquitita
Lovers (Live A Little Longer)
Kisses Of Fire

Album Super Trouper wydany przez Polydor
Super Trouper (1980) [edytuj]
Super Trouper
The Winner Takes It All
On And On And On
Andante, Andante
Me And I
Happy New Year
Our Last Summer
The Piper
Lay All Your Love On Me
The Way Old Friends Do

The Visitors (1981) [edytuj]
The Visitors (Crackin` Up)
Head Over Heels
When All Is Said And Done
Soldiers
I Let The Music Speak
One Of Us
Two For The Price Of One
Slipping Through My Fingers
Like An Angel Passing Through My Room
Piosenki bonusowe

Should I Laugh Or Cry
The Day Before You Came
Under Attack
You Owe Me One

Albumy koncertowe [edytuj]

Live (1986) [edytuj]
Dancing Queen
Take A Chance On Me
I Have A Dream
Does Your Mother Know
Chiquitita
Thank You For The Music
Two For The Price Of One
Fernando
Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)
Super Trouper
Waterloo
Piosenki bonusowe na CD

Money, Money, Money
On And On And On
Waterloo

Ważniejsze kompilacje [edytuj]
Greatest Hits (1976)
Greatest Hits vol. 2 (1979)
Gracias por la musica - hiszpańskie wersje przebojów (1980)
The Singles - The First Ten Years (1982)
Greatest Hits, Vol. 3 (1989)
ABBA GOLD (1992)
More ABBA GOLD (1993)
Thank You For The Music - 4-płytowy box (1994)
Abba Love Stories - kaseta audio (1998)
The Definitive Collection (2001)
ABBA (2001)
Deluxe Sound & Vision Definitive Collectio (2004)
The Album (Deluxe Edition) (2007)
18 Hits (Ecopac) (2007)
Arrival 30th Anniversary (Deluxe Edition) (2007)
The Complete Studio Recordings (2008)
teledyski: Abba
Abba, Ojcze Jasna Góra 2009Mamma Mia - AbbaABBA - Gimme Gimme Gimme (A Man After Midnight)
ABBA Dancing Queen 1976ABBA - FernandoABBA - The Winner Takes It All
free, mp3, muzyka, teledyski, dzwonki na komórkę, tłumaczenie piosenki, kolędy, teledyski, tłumaczenie tekstu, ściągaj, najlepsze, teksty, top lista, lyrics, Abba
AAndante, andante
Angel eyes
Another town, another train
As good as new
BBang-a-boomerang
CCassandra
Chiquitita
DDance
Dancing Queen
Disillusion
Does your mother know
Dream world
Dum dum diddle
EEagle
Elaine
FFernando
GGimme gimme gimme
Gonna sing you my love song
HHappy Hawaii
Happy new year
Hasta manana
He is your brother
Head over heels
Hej gamle man
Hey hey helen
Hole in your soul
Honey honey
II am just a girl
I am the city
I have a dream
I let the music speak
I'm a marionette
I saw it in the mirror
I've been waiting for you
I wonder
If it wasn't for the nights
KKing kong song
Kisses of fire
Knowing me knowing you
LLay all your love on me
Like an angel passing through my room
Love isn't easy
Lovelight
Lovers
MMamma mia
Man in the middle
Me and bobby and bobby's brother
Me and i
Medley
Merry go round
Money money money
Move on
My love my life
My mama said
NNina, pretty ballerina
OOn and on and on
One man, one woman
One of us
Our last summer
PPeople need love
Put on your white sombrero
RRing ring
Rock me
Rock'n roll band
SS. O. S.
Santa rosa
She's my kind of girl
Should i laugh or cry
Sitting in the palmtree
Slipping through my fingers
So long
Soldiers
Summer night city
Super trouper
Suzy-hang-around
TTake a chance on me
Thank you for the music
That's me
The day before you came
The king has lost his crown
The name of the game
The piper
The visitors
The way old friends do
The winner takes it all
Tiger
Tropical loveland
Two for the price of one
UUnder attack
VVoulez-vous
WWatch out
Waterloo
What about livingstone
When all is said and done
When i kissed the teacher
Why did it have to be me
YYou owe me one
szukaj w aMuza.pl
Twoja wyszukiwarka
szukaj znajomych
miasto  
wiek
gatunek muzyki   
 
logowanie
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
co ciekawego?
Lizbona

najpiękniejsze miejsca na końcu Europy
dzwonki mp3
Na stronie znajdują się teksty piosenek oraz tłumaczenia piosenek.
Prawa do tekstów są własnością ich autorów. Tekst udostępniany jest wyłącznie do celów edukacyjnych.
Strony partnerskie: Fotograf, Lizbona, Portugalia, Hotele w Lizbonie, Przewodnik w Lizbonie, Życzenia, Weterynarz Bielany
© amuza.pl 2018