0   1   2   3   4   5   6   7   8   9   A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z  
aMuza >> 2 >> 2pac
aMuza FunCLUB
Jeżeli lubisz muzykę tworzoną przez ten zespół
Poznawaj osoby, które słuchają tej samej Muzy co Ty!
2pac
Tupac Amaru Shakur (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku, zm. 13 września 1996 w Las Vegas[1]). Znany pod pseudonimami 2Pac i Makaveli (pseudonim przybrany na cześć włoskiego pisarza i filozofa Niccolò Machiavellego) – raper, poeta, aktor i aktywista społeczny z zachodniej części Nowego Jorku. Urodził się we wschodnim Harlemie. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero, gdy jego matka Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumba Abdul Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru (zob. Tupac Amaru II). Tupac sprzedał ponad 80 milionów płyt na całym świecie (stan na 2006 rok).


Dzieciństwo!

Tupac Shakur już jako dziecko przejawiał talent artystyczny. Matka zapisała go do The 127th Street Ensemble, grupy teatralnej, gdzie jako 12-latek zadebiutował na scenie jako Travis z \"Raising in the Sun\" (1983). Trzy lata później, w czerwcu 1986 roku, Shakurowie przenieśli się do Baltimore, gdzie Tupac zapisał się do Baltimorskiej Wyższej Szkoły Artystycznej (Baltimore School for the Performing Arts), rozpoczynając naukę baletu, aktorstwa i poezji. Właśnie w Baltimore Tupac napisał swój pierwszy rapowy tekst i występował pod pseudonimem MC New York.

Nie udało mu się ukończyć tej szkoły. Wraz z resztą rodziny przeprowadził się po raz kolejny (1988), tym razem do Marin City w Kalifornii. W sierpniu 1988 roku jego ojczym Mutulu Shakur został skazany na 60 lat więzienia za udział w napadzie. Rząd Stanów Zjednoczonych utrzymuje, że towarzysze Mutulu ze świata politycznego tworzyli organizację przestępczą. Po skazaniu ojca Tupaca, jego matka wpadła w uzależnienie narkotykowe. Miała również wiele kryminalnych zatargów. Tupac nie mogąc znieść widoku staczającej się na dno matki, wyprowadził się do opuszczonego domu, gdzie mieszkał wraz z przyjaciółmi.Kariera

Rok 1990 okazał się przełomowy. Bliska przyjaciółka Tupaca Leila Steinberg poznała go z zespołem Digital Underground. Wkrótce Tupac dołączył do tej grupy i przybrał tam przydomek Rebel of the Underground.

Po roku postanowił rozpocząć karierę solową. Pod koniec roku 1991 wydał debiutancki album 2Pacalypse Now. Wystąpił również w pierwszym filmie pt. Juice, gdzie zagrał rolę mordercy z getta. W grudniu Tupac złożył pozew w sądzie przeciwko miastu Oakland, za pobicie go przez policjantów, po zatrzymaniu za \"nieostrożne przechodzenie przez jezdnię\". Domagał się od miasta kwoty dziesięciu milionów dolarów, jednak ostatecznie otrzymał 42 tysiące dolarów odszkodowania.

Na początku roku 1993 ukazał się drugi album Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. Płyta otrzymała status platynowej, a Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. Zagrał również w filmie Poetic Justice – film o miłości u boku Janet Jackson. Pod koniec roku do sądu trafił pozew pewnej 19-letniej kobiety, która oskarżyła 2Paca i dwie osoby, które przebywały z nim w hotelu o molestowanie seksualne i gwałt.

W 1994 roku na ekrany wszedł kolejny film z jego udziałem – Above The Rim. W listopadzie miała finał sprawa o gwałt. Tupac został skazany za jeden z trzech postawionych mu zarzutów – nadużycie seksualne (dotykanie pośladków). Dzień przed rozprawą miało miejsce zajście, które odbiło się na jego karierze i życiu. 30 listopada 1994 roku o godzinie 0:20 w studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku został pięciokrotnie postrzelony, a następnie obrabowany z biżuterii i pieniędzy o łącznej wartości 40 tys. dolarów. W kilkanaście godzin po operacji wypisał się ze szpitala w obawie o swoje życie. O zlecenie tego zamachu obwiniał swoich rywali ze wschodniego wybrzeża P. Diddy\’ego i Notoriousa B.I.G. (co podkreślił w utworze \"Hit \’Em Up\"). To wydarzenie było początkiem muzycznej wojny pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem USA.
Dalsze życie ..

Dnia 15 lutego artysta zaczął odsiadywać wyrok w więzieniu Clinton Correctional Facility w stanie Nowy Jork. W tym czasie miała miejsce premiera kolejnego albumu Me Against the World, który okazał się jeszcze większym sukcesem niż poprzedni. Po siedmiu miesiącach otrzymała status podwójnej platyny. W maju ożenił się z Keishą Morris, lecz zaraz po opuszczeniu więzienia rozstał się z nią. Po 11 miesiącach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność. Przyczynił się do tego Marion \"Suge\" Knight, który wpłacił kaucję w wysokości 1,4 mln dolarów. W zamian za to 2Pac podpisał kontrakt, w którym zobowiązał się do nagrania trzech płyt dla wytwórni Knight\’a Death Row Records.

13 lutego (dokładnie 7 miesięcy przed śmiercią) 1996 r. ukazała się płyta All Eyez on Me, która otrzymała status platynowej płyty w 4 godziny od czasu premiery, płyta otrzymała status diamentowej płyty. Jest to pierwszy dwupłytowy album w historii rapu. 27 utworów z płyty zostało nagrane w około dwa tygodnie. Tymczasem Tupac zaręczył się z Kidadą Jones (córką Quincy Jones\’a). Wystąpił także w dwóch nowych filmach – Klincz i Gang related. W maju 1996 ukazał się singel 2 of Amerikaz Most Wanted ze Snoop Doggiem, a w czerwcu Hit \’Em Up – singel, w którym atakuje raperów ze Wschodniego Wybrzeża (Notorious B.I.G., Junior Mafia, P.Diddy, Mobb Depp, Nas, Chino XL, The Fugees). W międzyczasie ukończył materiał na kolejną płytę, której premiera była przewidziana na październik.


Śmierć ;[ [*]

7 września przybył do hotelu MGM Grand w Las Vegas, aby zobaczyć walkę bokserską między swoim przyjacielem Mike\’em Tysonem a Bruce\’em Seldonem. Kiedy wraz ze swoją ekipą opuszczał hotel po trwającej zaledwie 39 sekund walce, doszło jeszcze do pozornie niegroźnego incydentu, w którym główną rolę odegrał członek wrogiego gangu Southside Crips, Orlando \"Baby Lane\" Anderson. Został on pobity przez świtę Tupaca, ponieważ kilka tygodni wcześniej ukradł jednemu z pracowników Death Row Records złoty łańcuch z logo wytwórni.

Kilka godzin później kawalkada luksusowych samochodów, w których znajdowali się członkowie Mob Piru Bloods i pracownicy Death Row Records, zatrzymała się naprzeciwko hotelu Maxim z powodu czerwonego światła. Prowadził ją, za kierownicą czarnego 750, Marion \"Suge\" Knight, obok niego siedział Tupac. Przez przejście dla pieszych z obydwu stron ulicy przechodzili turyści, co nie pozwalało samochodom szybko ruszyć z miejsca. Z prawej strony BMW pojawił się biały Cadillac, z samochodu oddano 12 strzałów. Pięć z nich raniło 2Paca. Dwa z pocisków godziły go w klatkę piersiową, jeden w miednicę, jeden odstrzelił mu część palca wskazującego u prawej ręki, a ostatni ugodził go w ramię.

Zmarł w wieku 25 lat w University Medical Center 13 września, około 9 rano polskiego czasu, co zostało ogłoszone o godzinie 16:03, na skutek odniesionych ran, sześć dni po strzelaninie. Sprawa morderstwa 2Paca wciąż zostaje nierozwiązana i brak jest jakiegokolwiek znacznego postępu w niej. Istnieją spekulacje, iż zabójstwo artysty zlecił Notorious B.I.G., raper ze wschodniego wybrzeża, z którym 2Pac był w konflikcie. Podejrzeń i spekulacji było coraz więcej, aż do momentu śmierci Notoriusa w zamachu pół roku później. Wkrótce światło dzienne ujrzały nowe fakty dotyczące śmierci 2Paca. Kolejnym podejrzanym jest Marion \"Suge\" Knight, z którym to raper poróżnił się w trakcie nagrywania \"All Eyez On Me\", chcąc odejść z Death Row Records i założyć własną wytwórnię płytową. \"Już w momencie podpisania przez 2Paca umowy z Sugem wiedziałem, że będzie to błąd\". – twierdził później przyrodni brat 2Paca Mopreme. Inną osobą podejrzewaną o zorganizowanie zamachu na życie Shakura jest Orlando Andreson, wspomniany już członek gangu Southside Crips. Tego samego wieczoru doszło do walki pomiędzy nim a 2Pac\’em. Sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona.
Twórczość poetycka

Tupac Shakur oprócz działalności aktorskiej i muzycznej, tworzył także wiersze. Ukazał się tomik wierszy Tupaca pt. \"The Rose That Grew From Concrete\", czyli \"Róża, która wyrosła na betonie\".

gang
teledyski: 2pac
2Pac I Wonder If Heaven's Got A GhettoGhetto Gospel2PAC
2Pac - Changes2Pac - California Love
muzyka, top lista, teledyski, najlepsze, 2pac, kolędy, ściągaj, mp3, free, tłumaczenie piosenki, teksty, dzwonki na komórkę, tłumaczenie tekstu, lyrics, teledyski
116 On death row
22 of Amerikaz most wanted
55 Deadly venomz
AA Crooked Nigga Too
A river that flows forever
Against all odds
Ain't hard 2 find
All bout u
All eyez on me
All out
Ambitionz az a ridah
And i still love you
As the world turns
BBaby don't cry
Ballad of a dead soulja
Better dayz
Black Cotton
Black Jesus
Black starry night
Blasphemy
Breathin
Brenda's got a baby
Bury me A G
CCalifornia love
Can't c me
Can u c the pride in the panther
Can u get away
Case of the misplaced mic
Catching feelins
Changed man
Changes
Check out time
Closest road doggz
Cradle to the grave
Crazy
Crooked ass nigga
DDear Mama
Death around the corner
Definition of a thug nigga
Do for love
Don't get it twisted
Don't go to sleep
Don't you trust me
EEnemies with me
Everything they owe
FFair xchange
Fair xchange (remix)
Fake ass bitches
Fame
Fight music
Fuck all y'all
Fuck em all
Fuck friends
Fuck the world
Fuckin wit the wrong nigga
GGhetto gospel
Ghetto star
Ghost
God bless the dead
Good life
Got my mind made up
Guess who's back
HHail Mary
Happy home
Heartz of men
Heaven ain't hard 2 find
Heavy in the game
Hell 4 a hustler
Hellrazor
Hennessey
High speed
Hit em up
Hold on be strong
Hold ya head
Holla at me
Holla if ya hear me
Homeboys
House of pain
How do you want it
How long will they mourn me
II ain't mad at cha
I don't give a fuck
I get around
I'm gettin money
I'm losin it
I wonder if heaven got a ghetto
If i die 2nite
If my homie calls
If there be pain
In the event of my demise
It ain't easy
JJust like daddy
KKeep Ya head up
Killuminati
Krazy
LLady Liverty needs glasses
Last wordz
Lastonesleft
Late night
Let em have it
Let em have it remix
Let them thangs go
Letter 2 my unborn
Letter to the president
Lie to kick it
Life goes on
Life of an outlaw
Lil homies
Lord knows
Loyal to the game
MM.O.B.
Made niggaz
Mama's just a little girl
Me against the world
Me and my girlfriend
Military minds
My block
My block (remix)
My burnin' heart
My closest roaddogz
NN.I.G.G.A.
Never b peace
Never be beat
Never call u bitch again
Never had a friend like me
Niggaz nature remix
No more pain
Nothin but love
Nothing to lose
OOld school
One day at a time
Onky fear of death
Only 4 the righteous
Only fear of death
Only god can judge me
Open fire
Out on Bail
Outlaw
PPac's life
Pac's theme (interlude)
Pain
Panther power
Papa'z song
Part time mutha
Peep game
Picture me rollin
Po Nigga Blues
Point the finga
Pour out a little liquor
RRaise up off these nuts
Ratha be ya nigga
Ready 4 whatever
Real bad boyz
Rebel of the underground
Redemption
Representin 93
Restist tha temptations
Revolution
RU still down
Run tha streetz
Runnin' (Dying To Live)
Runnin on e
SSame Song
Secretz of war
Shit don't stop
Shorty wanna be a thug
Show shot
Skandalouz
Smile for me now
So many tears
Soldier Like Me
Someday we'll know
Something 2 die 4
Something wicked
Sometimes i cry
Soon as i get home
Soulja's story
Souljah's revenge
Staring through my rearview
Starry night
Static
Static mix
Stay true
Still ballin
Still i rise
Str. ballin
Street fame
Strictly 4 my N.I.G.G.A.Z.
Strugglin
TTattoo tears
Teardrops and closed caskets
Tears of a teenage mother
Temptations
Tha lunatic
The case of the misplaced mic
The eternal lament
The fear in the heart of a man
The good die young
The rose that grew from concrete
The streetz R Deathrow
The Uppercut
There u go
They don't give a fuck about us
This ain't livin
This is for my niggas
This life i lead
Throw ya hands up
Thug 4 life
Thug blues
Thug n u thug n me (remix)
Thug nature
Thug passion
Thug style
Thugs Get Lonely Too
Thugz mansion
To live
Toss it up
Tradin war stories
Trapped
Troublesome 96
UU can be touched
U can call
U don't have 2 worry
U r rippin us apart
Unconditional love
Under pressure
Until the end
Until the end of time RP remix
Untouchable
VViolent
WWake me when i'm free
Wanted dead or alive
What'cha gonna do
What goes on
What of a love unspoken
What of fame
What's next
What'z ya number
What'z ya phone
Whatcha gonna do
When i get free
When i get free II
When the heart turns cold
When thugz cry
When ure heart turns cold
When we ride
When we ride on our enemies
Where do we go from here
White man's world
Who do u believe in
Who do you love
Why must u be unfaithful
Why u turn on me
Wife 4 life
Wonder why they call u
Words 2 my first born
Words of wisdom
World wide mob figgaz
YY'all don't know us
Yo mo bee main, drop that shit
You can be touched
You can't diss me
You can't fade me
Young black male
Young niggaz
szukaj w aMuza.pl
Twoja wyszukiwarka
szukaj znajomych
miasto  
wiek
gatunek muzyki   
 
logowanie
login
hasło
 
nie masz konta - zarejestruj się
co ciekawego?
Lizbona

najpiękniejsze miejsca na końcu Europy
dzwonki mp3
Na stronie znajdują się teksty piosenek oraz tłumaczenia piosenek.
Prawa do tekstów są własnością ich autorów. Tekst udostępniany jest wyłącznie do celów edukacyjnych.
Strony partnerskie: Fotograf, Lizbona, Portugalia, Hotele w Lizbonie, Przewodnik w Lizbonie, Życzenia, Weterynarz Bielany
© amuza.pl 2019